Ketlovací kleště a sady
Ketlování je jednou z pokročilejších technik, kterou můžete při korálkování použít. A co ketlování přesně znamená? Jedná se o techniku korálkování, při které spojujeme jednotlivé korálky a komponenty skrze očka. K vytvoření těchto oček budete potřebovat drátky, a také ketlovací kleště různých tvarů.
Na ketlování se používají drátky různých velikostí a různých materiálů. Očko lze udělat téměř na všech drátcích, jen je potřeba počítat s tím, že s některými materiály drátků bude manipulace snadnější než s jinými. Například měděné drátky budou měkčí než ocel, tudíž manipulace s měděným drátkem a následné vytvoření očka bude snadnější než s výše zmiňovaným ocelovým drátkem.
Na očka se používají ketlovací kleště s kulatými zužujícími se čelistmi. Díky jejich tvaru s nimi můžete vytvořit očka různých průměrů. Chce to chvíli cviku, ale poté je práce s nimi snadná a zvládne ji opravdu každý.
Pro úplný začátek ketlování vám budou stačit tyto troje kleště: štípací, kulaté a půlkulaté ploché.
Štípací kleště
Jak název napovídá, používají se na odštípnutí drátku v konkrétním místě, kde jej chcete ukončit. Při výrobě šperků patří k těm nejvíce namáhaným. A to především v tom případě, kdy pracujete s tvrdými materiály. Ty časem kleště otupí a mohou poškodit i jejich čepel. Při delším používání takto otupělých kleští může dojít k vytvoření mozolů na rukou a možnému zranění. Tudíž je, v případě takového poškození kleští, nutné kleště včas vyměnit za nové.
Kulaté kleště
Patří k nejpoužívanějším kleštím při ketlování a nesmějí chybět v žádném vybavení. Pomocí těchto kleští můžete drátky lehce ohýbat do kulatého tvaru, dokonce i do tvaru očka. Používají se také při otevírání a zavírání spojovacích kroužků, a také v menší výbavě jako držící kleště při propojování kroužků. V případě, že s nimi držíte měkčí drátek, musíte dávat pozor na deformaci drátku. Při použití větší síly můžete drátek až příliš zmáčknout a ten už nebude vypadat tak hezky jako na začátku.
A pokud se vám nechtějí dělat očka ručně, pomocí kulatých kleští, tak si můžete pořídit ketlovací kleště, které udělají očko v podstatě za vás. Velikost vzniklého očka je dána průměrem oka daných kleští. A jejich velikou výhodou, kromě snadné a rychlé práce, je zejména to, že díky nim vždy vytvoříte očko o stejné velikosti. Na Nubiu je najdete ve 3 velikostech ok - 3 mm, 2,25 mm a 1,5 mm.
Půlkulaté zužující se kleště ploché
Tyto kleště se používají k natočení drátku jiným směrem v případě vybočení při ketlování. Stejně jako kulaté kleště, i půlkulaté zužující se kleště ploché se dají použít na zamačkávací rokajl nebo k zavírání oček. Na otevírání jsou většinou příliš široké a nevejdou se do očka. Využít je můžete také jako držící kleště. Stejně jako u kulatých kleští, dávejte pozor na sílu, kterou používáte při práci s měkčím materiálem. Díky půlkulatým kleštím můžete drátky lehce ohýbat, například do 90 stupňového úhlu, kdy je potřeba přesný ohyb na daném místě.
Ve větších sadách nářadí najdete mimo již zmíněné i další kleště a také pinzety:
Nylonové kulaté kleště
Jak název napovídá, na povrchu těchto kleští je nylonový potah, který zabraňuje možné deformaci drátku. A právě díky tomu se nejčastěji používají jako držící kleště, naopak nejsou vhodné k zavírání oček. Při zavírání oček se může nylonová část opotřebovávat, což by vedlo k nutné výměně kleští za nové. Ve většině případů se dá u těchto kleští vyměnit jen nylonová část a předejde se tím nákupu celých kleští nebo dokonce celé sady. Tyto kleště jsou velmi praktické, protože s jejich pomocí můžete pracovat s drátky jakéhokoliv materiálu.
Velké ploché kleště
Jejich funkce je hodně podobná už zmíněným půlkulatým kleštím. Tyto jsou o něco širší, proto se používají k přidržení drátku nebo uzavření oček u pevnějšího drátku.
Půlkulaté zahnuté kleště
S těmito kleštěmi se lépe dostává do obtížných úhlů a zvládnou jemnější práci. Díky jejich zahnutí lze očko lépe vidět. Využít je můžete při otevírání a zavírání oček.
Rovná tenká pinzeta
Používá se při práci s komponenty a při tvorbě drobných detailů. Není příliš vhodná pro nabírání korálků, jelikož je příliš tenká a korálky by mohly z pinzety vyklouznout. Taktéž není vhodná na přidržování drátků nebo uzavírání oček.
Pinzeta s plochým koncem
Pinzeta je díky svým plochým koncům vhodná pro nabírání korálků. Doporučujeme nepoužívat velkou sílu, jelikož by mohla některé tenké a skleněné korálky rozbít.
Na našem e-shopu najdete sady s kleštičkami v barvách: bubblegum růžová, modrá, olivová, fialová orchid nebo čokoládová.
Na obrázcích je nafoceno nářadí z bubblegum růžové a čokoladové barvy. Na e-shopu prodáváme nářadí i po kusech nebo po jiných sadách.
Doufáme, že se vám dnešní článek líbil a že vám při vašem tvoření pomůže.
Jana