Jarní výprodej je tu! Nakupujte za zvýhodněné ceny.

Macramé čelenka s minerálními korálky

V dnešním návodu si ukážeme, jak si doma vyrobit drhanou (= cizím slovem macramé) čelenku, kterou si dozdobíme minerálními korálky. Výsledná čelenka díky korálkům získá vzhled téměř princeznovského diadému. Tentokrát padla volba na vínovou barvičku, ke které se mi hodily korálky z růžového nefritu, které mají jemné mramorování právě sytě vínovou barvou. Pokud máte v oblibě výraznější vlasové doplňky, můžete použít přízi o šíři 4 – 5 mm, ze které bude čelenka působit mohutněji.

Co budete potřebovat:

20 – 30 minerálních korálků o průměru 8 mm (odkaz na růžový nefrit)
Bavlněnou přízi o šíři 2 – 3 mm 
Čelenku (ideálně) v barvě příze
Nit v barvě příze
Stužku v barvě příze
Nůžky, jehlu, izolepu, tavnou pistoli 


1. krok
Připravíme si ustřiženou přízi o délce 7 metrů, dva 10cm kousky stužky a 1 metr nitě. Z počátku bude práce s tak dlouhou přízí náročná a to hlavně na ruce. Konce se budou motat a manipulace bude nešikovná, ale s každým uzlem pak příze rychle ubývá. Jen se to musí na začátku vydržet.

výroba macramé čelenky

2. krok
Vezmeme si čelenku. Doporučuji plastovou, po které příze lépe klouže. Pomocí izolepy si ji přilepíme na pracovní podložku, aby pevně držela a my mohli uzly pořádně utahovat. 

čelenka s korálky

3. krok
Asi 2 cm od konce čelenky začneme vázat uzly. Celá čelenka je drhaná pouze jedním typem uzlu, který se nazývá plochý spirálový uzel. Kdo zná plochý uzel z našeho předchozího návodu na klíčenku, tak už ví, jak na něj. Spirálový uzel je v podstatě 1. fáze plochého uzlu.

drhaná čelenka macramé čelenka návod jak udělat plochý uzel

4. krok
Jakmile budou uzlíky přibývat, spirálka kolem čelenky se bude sama stáčet, takže se jí necháme vést. Až bude potřeba, čelenku si otočíme, přelepíme izolepou a dodrháme druhou polovinu.

výroba čelenky

5. krok
Před koncem čelenky opět necháme nedopletené 2 cm. Přebytečnou přízi odstřihneme a volné konce přilepíme tavnou pistolí k čelence.

výroba macramé čelenky s korálky

6. krok
Kdo nepořídí čelenku v barvě příze (jako já), může si konce čelenky obmotat stužkou, kterou si přilepí opět pomocí tavné pistole.

čelenka macramé

7. krok
Navlečeme si nit do jehly. Nit uvážeme k prvnímu uzlu čelenky. Pak budeme postupně provlékat do středu každého „políčka“ mezi spirálou jeden korálek

korálková čelenka korálky navlékneme na nit

8. krok
Důležité je nit neustále držet napnutou, aby korálky pevně držely a nebyly uvolněné. Množství korálků závisí na počtu políček. Já jich použila 20, ale pokud budete spirálu více stáčet, budete potřebovat více korálků a naopak. Na závěr nit zapošijeme a zajistíme uzlem.

macramé čelenka z korálků

9. krok
A princeznovská korunka je na světě!

čelenka s korálky čelenka s korálky z nefritu výroba čelenky z korálky

Ještě tu máte i video návod. 

Dejte nám vědět, jestli jste už čelenku vyráběli. Budeme moc rádi, když nás označíte třeba na Instagramu.

Návod pro nás vytvořila Manufaktera❤️

Aktuality


Rodonit - jeho význam a účinky

Rodonit - jeho význam a účinky

Rodonit je fascinující minerál, který je ceněn nejen pro svou estetickou krásu, ale i pro své údajné léčivé a metafyzické vlastnosti. Pojďme se na něj podívat podrobněji. Rodonit je minerál, který patří do skupiny silikátů a je známý svou nádhernou růžovou až červenofialovou barvou, která může být prošpikovaná černými nebo šedými vložkami manganových oxidů. Tento kámen je oblíbený nejen mezi sběrateli minerálů, ale i v šperkařství a léčitelství.


Kámen Onyx - jeho význam a účinky

Kámen Onyx - jeho význam a účinky

Onyx je nejen krásný a elegantní kámen, ale je také obklopen mnoha zajímavými vlastnostmi a tradicemi. Jeho jedinečná kombinace fyzické krásy a spirituální síly dělá z onyxu oblíbený výběr pro šperky a duchovní praxi. Ať už věříte v jeho léčebné nebo spirituální schopnosti nebo ne, onyx bezpochyby zůstává jedním z nejzajímavějších a nejvíce oceňovaných kamenů v historii lidstva. V tomto článku se podíváme blíže na jeho výskyt, barvu, účinky a spirituální význam.


Malachit a jeho účinky

Malachit a jeho účinky

Malachit je fascinující drahý kámen, který má bohatou historii a mnoho zajímavých vlastností. Podívejme se na některé z jeho klíčových charakteristik. Malachit je karbonátový minerál, který se vyskytuje ve větším množství v různých částech světa, zejména v oblastech s ložisky měděných rud. Má bohatou historii spojenou s léčebnými a spirituálními vlastnostmi. Už v dávných dobách byl používán jako amulet či talisman, a věřilo se, že přináší ochranu a štěstí svému nositeli. Egypťané a Římané používali malachit k výrobě šperků a soch, a byl také často používán v malbách a mozaikách.


Regalit a jeho význam a účinky

Regalit a jeho význam a účinky

Regalit, také známý jako "královský kámen" či "modrý král" Je odrůdou jaspisu z mořských sedimentů. Tento kámen je ceněn pro svou krásnou modrou barvu a má mnoho zajímavých vlastností, které ho činí jedním z nejoblíbenějších kamenů mezi sběrateli a milovníky drahých kamenů.